Aktuale

Varhelyi sot shkon eedhe ne Veri shefi i Zyres se BE-se zbulon agjenden e tij ‣

Komisioneri i BE-se per Zgjerim dhe Fqinjesi, Oliver Varhelyi, sot ka ardhur ne Kosove ne nje vizite zyrtare.

Aktualisht, ai ka nisur takimin me presidenten Vjosa Osmani, ndersa pritet te vazhdoje per ne Kryeministri per t’u takuar me kryeministrin Albin Kurti.

Per agjenden “intensive” ka treguar edhe shefi i Zyres se BE-se ne Kosove, Tomas Szunyog, i cili tha se Varhelyi sot do te shkoje edhe ne komunat veriore te vendit.

“I lumtur te pres Komisionerin e BE-se Oliver Varhelyi per nje vizite qe do te thelloje marredheniet BE-Kosove dhe rrugen europiane. Sot ai do te kete nje agjende intensive, duke u takuar me presidenten Vjosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti, zevendeskryeministrin Besnik Bislimi dhe ministrat e kabinetit. Ai do te vizitoje edhe Mitrovicen Veriore”, ka shkruar shefi i Zyres se BE-se ne Twitter.

Per detajet e agjendes se tij ka shkruar edhe Komisioni Europian.

“Keto takime do te jene nje mundesi per te rishikuar marredheniet BE-Kosove dhe per te diskutuar zhvillimet e fundit si dhe reformat kyce, duke perfshire fushen e reformes ne drejtesi, tranzicionit te energjise dhe luftes kunder krimit te organizuar dhe korrupsionit”, thuhet ne njoftimin e KE.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button