Lifestyle

Timothy West zbulon se gruaja e tij Prunella Scales eshte ende ‘duke shijuar jeten’ pas diagnozes se saj Alzheimer

Prunella Scales eshte ‘ende duke shijuar jeten’ pas diagnozes se saj te semundjes Alzheimer ne 2014, ka zbuluar bashkeshorti i saj Timothy West.

Aktorja, 90 vjece, sapo festoi ditelindjen e saj te rendesishme duke organizuar nje feste te madhe me 150 te ftuar dhe cifti i martuar se fundmi jane duke u hedhur ne ishull grek.

Prunella, e njohur me se shumti per rolin e Sybil Fawlty ne Fawlty Towers, i dha fund karrieres se saj 67-vjecare te aktrimit ne fillim te vitit 2020 pas diagnozes se saj te semundjes Alzheimer ne 2014.

Duke e shfrytëzuar sa më shumë: Prunella Scales është 'ende duke shijuar jetën' pas diagnozës së saj të sëmundjes Alzheimer në 2014, ka zbuluar bashkëshorti i saj Timothy West (foto në The Oldie of the Year Awards)

Duke e shfrytezuar sa me shume: Prunella Scales eshte ‘ende duke shijuar jeten’ pas diagnozes se saj te semundjes Alzheimer ne 2014, ka zbuluar bashkeshorti i saj Timothy West (foto ne The Oldie of the Year Awards)

Duke folur per jeten e saj, tani ish-ylli i Corrie, Timothy, 88, tha Pasqyra ne The Oldie of the Year Awards: ‘Ajo e shijon jeten, gje qe eshte me te vertete thelbesore. Asaj i pelqen te beje gjera.

“Sapo kemi qene ne nje udhetim te vogel me varke neper ishujt greke – vetem ne po kenaqeshim pa kamera.

“Kemi pasur nje feste kete vit – nje feste mjaft e madhe. Erdhen rreth 150 veta!’

Ajo vjen pasi djali i tyre Samuel, 56 vjec, ndau nje perditesim mbi shendetin e Prunella ne dhjetor 2021.

E bukur!  Aktorja, 90 vjeçe, sapo festoi ditëlindjen e saj të rëndësishme duke bërë një festë të madhe me 150 të ftuar dhe çifti i martuar sapo kanë shkuar në ishullin grek.

E bukur! Aktorja, 90 vjece, sapo festoi ditelindjen e saj te rendesishme duke bere nje feste te madhe me 150 te ftuar dhe cifti i martuar sapo kane shkuar ne ishullin grek.

Ne ate kohe, aktori kishte intervistuar Prunelen me synimin per te shkruar nje liber, pasi kujtesa e saj fillon te zbehet.

Duke folur per The Mirror, Samuel detajoi: ‘Ajo ende na njeh dhe ajo e di qe une kam dy femije, keshtu qe eshte shume mire.’

Samuel shtoi se pavaresisht degjimit te perkeqesuar, gje qe e ben te veshtire biseden, ajo eshte ‘ne gjendje shpirterore te mire’.

Ai vazhdoi: “Nuk mund te thuash kurre me cmenduri se cfare lloj personaliteti do ta lere nje person, por ne pergjithesi ajo eshte mjaft e gezuar. Per momentin jam duke i intervistuar te dy per jeten e tyre, sepse dua te shkruaj nje liber.’

Ylli: Prunella, e njohur më së shumti për rolin e Sybil Fawlty në Fawlty Towers, i dha fund karrierës së saj 67-vjeçare të aktrimit në fillim të vitit 2020 pas diagnozës së sëmundjes Alzheimer në 2014 (foto me djalin Sam në 2012)

Ylli: Prunella, e njohur me se shumti per rolin e Sybil Fawlty ne Fawlty Towers, i dha fund karrieres se saj 67-vjecare te aktrimit ne fillim te vitit 2020 pas diagnozes se semundjes Alzheimer ne 2014 (foto me djalin Sam ne 2012)

Samuel zbuloi se ai kaloi mbylljen duke intervistuar babain e tij per jeten e tij, dy here ne jave, perpara se te intervistonte edhe nenen e tij, ne menyre qe kujtimet e tyre te mund te ruhen.

Megjithate, ai shtoi se per shkak te mungeses se kujteses afatshkurter te nenes se tij, detyra ishte me e veshtire dhe ai duhej te ishte shume i duruar.

Prunella dhe bashkeshorti i saj Timothy u detyruan te linin shfaqjen e tyre televizive ne Channel 4, Great Canal Journeys per shkak te shendetit te saj te semure ne janar 2020.

Ata u zevendesuan nga yjet e Celebrity Gogglebox, Gyles Brandreth dhe Sheila Hancock ne emisionin Channel 4.

Duke diskutuar largimin e tyre, nje burim i tha The Sun ne ate kohe: “Nuk eshte nje vendim qe Pru dhe Tim e kane marre lehte, por ata jane te kenaqur qe jane Gyles dhe Sheila”.

Prunella filmoi emisionin e saj te fundit ne tetor 2019, por cifti u shfaq ne me shume se 30 episode te programit. Aktorja u be nje emer i njohur si Sybil Fawlty ne Fawlty Towers, dhe thespianja e vleresuar me cmime, hodhi mbeshtetjen e tyre pas pasardhesve te tyre.

Çifti tha ne nje deklarate per publikimin: “Pac fat Gyles dhe Sheila. Shijoni fshatin dhe baret.’

Legjenda e ekranit Prunella zbuloi ne vitin 2013 se ajo po luftonte me kujtesen e saj dhe nuk mund te kujtonte as vitin kur u martua me burrin e saj – qe ishte viti 1963.

Beteja e vështirë: Legjenda e ekranit Prunella zbuloi në vitin 2013 se po luftonte me kujtesën e saj dhe nuk mund të kujtonte as vitin kur u martua me burrin e saj (foto në 2017)

Beteja e veshtire: Legjenda e ekranit Prunella zbuloi ne vitin 2013 se po luftonte me kujtesen e saj dhe nuk mund te kujtonte as vitin kur u martua me burrin e saj (foto ne 2017)

Ne nje interviste te vitit 2015 me The Independent, Tim zbuloi dhimbjen kur pa gruan e tij te ikte ne mes te betejes se saj, duke pranuar se ndersa ai e vlereson kohen qe ka me te, efektet e semundjes e veshtiresuan komunikimin.

“Gjeja e trishtueshme eshte se ju thjesht shikoni zhdukjen graduale te personit qe e njihje dhe e doje dhe qe ishe shume afer”, tha ai. ‘Nese jetoni nga dita ne dite eshte e menaxhueshme.

‘Ështe kur fillon te mendosh per te kaluaren dhe mendon, ‘Oh sa turp qe ajo nuk mund ta beje me kete’, ose nuk mund te flasesh me per kete. Atehere eshte e trishtueshme.’

Tim dhe Prunella u martuan ne vitin 1963, pasi u takuan ne xhirimet e nje drame me kostum televiziv. Tim ishte martuar pak me pare dhe kishte nje vajze, Juliet. Çifti vazhdoi te kete dy djem: Sam eshte nje aktor dhe vellai i tij Joseph eshte nje perkthyes.

Synimet e çiftit: Dyshja janë martuar për gati gjashtë dekada (foto së bashku në 1963)

Synimet e ciftit: Dyshja jane martuar per gati gjashte dekada (foto se bashku ne 1963)

Ne ditet e sotme, kujtesa afatshkurter e Pruneles eshte prekur rende, pasi ajo shpesh nuk i mban mend gjerat qe ka bere apo thene vetem disa minuta me pare.

Karriera e Tim-it ende po lulezon pasi shikuesit mund ta njohin ate me se miri nga sapuni EastEnders, kur ai ishte patriarku i Albert Square, Stan Carter, deri pese vjet me pare.

Kohet e fundit, ai ishte pronar i tokes Jeremy Lister ne dramen e periudhes se BBC1 Gentleman Jack kete vit dhe Private Godfrey ne nje treshe te riberjeve te Dad’s Army.

ÇFARË ËSHTË DEMENCI? SËMUNDJA VRASËSE QË GRABTË KUJTIMET E TË vuajturve

Demenca është një term ombrellë që përdoret për të përshkruar një sërë çrregullimesh neurologjike

Demenca eshte nje term ombrelle qe perdoret per te pershkruar nje sere crregullimesh neurologjike

Nje shqetesim global

Demenca eshte nje term ombrelle qe perdoret per te pershkruar nje sere crregullimesh neurologjike progresive (ato qe prekin trurin) qe ndikojne ne kujtesen, te menduarit dhe sjelljen.

Ka shume lloje te ndryshme te demences, nga te cilat semundja e Alzheimerit eshte me e zakonshme.

Disa njerez mund te kene nje kombinim te llojeve te demences.

Pavaresisht se cili lloj eshte diagnostikuar, cdo person do te perjetoje cmendurine e tij ne menyren e vet unike.

Demenca eshte nje shqetesim global, por me se shpeshti shihet ne vendet me te pasura, ku njerezit kane gjasa te jetojne deri ne pleqeri.

SA PERSONA PREKEN?

Shoqeria e Alzheimerit raporton se sot ne Mbreterine e Bashkuar jetojne me shume se 900,000 njerez me demence. Kjo parashikohet te rritet ne 1.6 milione deri ne vitin 2040.

Semundja e Alzheimerit eshte lloji me i zakonshem i demences, duke prekur nga 50 deri ne 75 per qind te te diagnostikuarve.

Ne SHBA, vleresohet se ka 5.5 milione te semure nga Alzheimer. Nje rritje e ngjashme perqindjeje pritet edhe ne vitet e ardhshme.

Me rritjen e moshes se nje personi, rritet edhe rreziku i zhvillimit te demences.

Shkalla e diagnozes po permiresohet, por shume njerez me demence mendohet se jane ende te padiagnostikuar.

A KA SHËRIM?

Aktualisht nuk ka kure per demencen.

Por medikamentet e reja mund te ngadalesojne perparimin e tij dhe sa me heret te zbulohet aq me efektive jane trajtimet.

Burimi: Shoqeria e Alzheimerit

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button