Lifestyle

Guy Ritchie kryeson yjet e akuzuar per larje arti perpara pjesemarrjes ne festivalin e filmit ne Arabine Saudite

Disa nga emrat me te medhenj te filmit britanik akuzohen se jane perfshire ne ‘larjen e artit’ pasi rane dakord te marrin pjese ne nje festival filmi ne Arabine Saudite javen e ardhshme.

Regjimi thuhet se ka kryer 12 prerje kokash ne javet e fundit dhe pranohet gjeresisht se agjentet e qeverise vrane gazetarin Jamal Khashoggi ne konsullaten saudite ne Stamboll ne vitin 2018.

Te enjten e ardhshme, regjisori Guy Ritchie do te marre nje ‘cmim nderi per te njohur kontributin e tij te jashtezakonshem ne industrine e filmit’ ne Festivalin Nderkombetar te Filmit te Detit te Kuq ne Jeddah. Ai do te flase edhe per karrieren e tij ne kete aktivitet, i cili drejtohet nga ministrja e kultures e vendit.

ALISON BOSHOFF: Disa nga emrat më të mëdhenj të filmit britanik akuzohen se janë përfshirë në 'larjen e artit' pasi ranë dakord të merrnin pjesë në një festival filmi në Arabinë Saudite javën e ardhshme (Guy Ritchie foto në 2017)

ALISON BOSHOFF: Disa nga emrat me te medhenj te filmit britanik akuzohen se jane perfshire ne ‘larjen e artit’ pasi rane dakord te merrnin pjese ne nje festival filmi ne Arabine Saudite javen e ardhshme (Guy Ritchie foto ne 2017)

Agjenti i Ritchie ne WME nuk iu pergjigj kerkesave per koment, as avokati i tij Matthew Saver.

Nuk dihet nese drejtorit i eshte paguar nje tarife per pjesemarrjen, por burime nga industria thone se do te ishte standarde per te pranishmit qe te merrnin nje te tille, si dhe udhetim dhe akomodim falas.

Ka nje perfshirje te metejshme britanike, me dy filma ne Mbreterine e Bashkuar – Empire Of Light i Sam Mendes, me Olivia Colman ne protagonist dhe What’s Love Got To Do With It i Shekhar Kapur, me Lily James dhe Dame Emma Thompson – duke u shfaqur ne kete ngjarje.

Ky i fundit, nje roman i shkruar nga Jemima Khan, do te jete premiera e nates se hapjes. Ai u realizua nga kompania britanike e filmit Working Title, bashkekryetaret e se ciles – Tim Bevan dhe Eric Fellner – jane te dy CBE.

Uh-oh: Nuk dihet nëse drejtorit i është paguar një tarifë për pjesëmarrjen, por burimet e industrisë thonë se do të ishte standarde për të pranishmit që të merrnin një të tillë, si dhe udhëtime dhe akomodim falas (foto në 2015)

Uh-oh: Nuk dihet nese drejtorit i eshte paguar nje tarife per pjesemarrjen, por burimet e industrise thone se do te ishte standarde per te pranishmit qe te merrnin nje te tille, si dhe udhetime dhe akomodim falas (foto ne 2015)

Khan po planifikon te marre pjese, por thote se eshte e shqetesuar per vendimin. Une kam qene gjithmone dhe vazhdoj te jem kritik ndaj abuzimeve te te drejtave te njeriut nga qeveria saudite. Por une kam mesuar nga vitet e mia ne Pakistan se, nderkohe qe shmangia e njerezve rralle sjell ndryshim, angazhimi permes artit dhe kultures ndonjehere mundet.

“Kam menduar shume per kete dhe mendoj se, ne ekuiliber, ka vlere shfaqja e nje filmi per multikulturalizmin dhe tolerancen, me gra te forta dhe te pavarura, ne nje vend ku vetem pese vjet me pare, kinemaja ishte e paligjshme dhe grate nuk lejoheshin te drejtonin makinen, as te dilnin ne publik pa nje ‘kujdestar’ mashkull, e aq me pak te benin filma.’

Nje zedhenese e Thompson, e cila ka qene nje avokate e madhe per te drejtat e njeriut dhe ka mbeshtetur organizata, duke perfshire Amnesty International, tha kete jave se ajo nuk do te merrte pjese. Ajo mesohet se eshte ne nje turne shtypi per te promovuar filmin Matilda.

Agjentet e Lily James nuk i kthyen kerkesat per koment. Producenti muzikor Naughty Boy, i cili gjithashtu ka punuar ne foto, konfirmoi te henen se do te shkoje dhe tha: “Mezi po e pres”.

Oh e dashur: Ka një përfshirje të mëtejshme britanike, me dy filma në Mbretërinë e Bashkuar - Empire Of Light i Sam Mendes, me Olivia Colman (foto në tetor 2022) dhe Shekhar Kapur What's Love Got To Do With It, me Lily James dhe Dame Emma Thompson. shfaqur në këtë ngjarje

Oh e dashur: Ka nje perfshirje te metejshme britanike, me dy filma ne Mbreterine e Bashkuar – Empire Of Light i Sam Mendes, me Olivia Colman (foto ne tetor 2022) dhe Shekhar Kapur What’s Love Got To Do With It, me Lily James dhe Dame Emma Thompson. shfaqur ne kete ngjarje

What’s Love Got To Do With It do te jete futur ne Festival nga distributori Studio Canal. Askush ne kompani nuk ishte i gatshem te komentonte kete jave.

Festivali Nderkombetar i Filmit i Detit te Kuq drejtohet nga nje fondacion i kryesuar nga Princi Badr bin Abdullah Al-Saud, ministri saudit i kultures.

Natyrisht, filmi nuk eshte industria e vetme ne Mbreterine e Bashkuar qe ka lidhje me sauditet, por nje zedhenes i Human Rights Watch u kerkoi te famshmeve qe te kufizojne perfshirjen e tyre, ose te pakten te flasin hapur per abuzimet e te drejtave te njeriut gjate qendrimit atje.

“Autoritetet saudite shpesh perdorin festivalet kulturore nderkombetare si nje mjet per pastrimin e reputacionit, ne te njejten menyre qe kane perdorur ngjarjet e meparshme te famshme dhe sportive ne perpjekje per te zbardhur imazhin e tyre mjaft te tmerrshem”, tha se fundmi perfaqesuesi i organizates me baze ne Nju Jork.

Ne nuk mbajme qendrim per bojkot, por do t’i nxisnim njerezit te edukohen sa me shume qe te munden per ate qe po ndodh dhe t’u kerkojme qe te perdorin platformen e tyre per te folur per abuzimet.’

Peter Frankental, Drejtor i Programit per Çeshtjet Ekonomike te Amnesty International ne Mbreterine e Bashkuar, mbajti nje qendrim te ngjashem: “As nese aktoret dhe regjisoret shkojne ne Jeddah eshte nje ceshtje e tyre, por ne do t’i nxisim fuqimisht te pranishmit qe te perdorin platformat e tyre per te ngritur ceshtje te te drejtave te njeriut.

“Ne fillim te ketij viti, autoritetet saudite ekzekutuan 81 persona ne nje dite te vetme, ka autore te mitur aktualisht ne denim me vdekje dhe ne kemi pare perdorues te Twitter si studentja e Leeds Salma al-Shehab te denuar me burgim te madh; dhe nuk ka pasur kurre pergjegjesine e duhur per vrasjen tronditese te Jamal Khashoggi.’

Regjisori i Hollivudit, Oliver Stone, po sherben si president i jurise se Festivalit.

Problematike: Një roman i shkruar nga Jemima Khan do të jetë premiera e natës së hapjes së një festivali filmi në Arabinë Saudite javën e ardhshme (foto në tetor 2022)

Problematike: Nje roman i shkruar nga Jemima Khan do te jete premiera e nates se hapjes se nje festivali filmi ne Arabine Saudite javen e ardhshme (foto ne tetor 2022)

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button