Lifestyle

EXC: Lottie Tomlinson ne nje kohe ‘te frikshme’ pas vdekjes se nenes ku familjes nuk iu ofrua keshillim

Lottie Tomlinson ka reflektuar per periudhen ‘e frikshme’ pas vdekjes se nenes se saj, ku ajo luftoi per te gjetur mbeshtetje per shendetin mendor per veten dhe motrat e saj ne ate kohe 12-vjecare.

Ndikuesja, 24 vjece, ishte vetem 18 vjece kur humbi nenen e saj Johannah Deakin nga leukemia ne vitin 2016 dhe tre vjet me vone motra e saj Félicité vdiq nga nje mbidoze aksidentale.

Ne nje interviste ekskluzive me MailOnline, ajo rrefeu se eshte ‘tronditese’ qe profesionistet mjekesore nuk i ofruan familjes asnje keshille pasi kishin kaluar kaq shume kohe duke vizituar spitalin ne te cilin po trajtohej prindi i saj.

“Motrat e mia ishin vetem 12… eshte shume tronditese te shikosh prapa!” Lottie Tomlinson ka reflektuar per kohen ‘e frikshme’ pas vdekjes se nenes se saj Johannah, ku mjeket nuk arriten t’i ofrojne keshillim familjes (Lottie, ne qender, foto me Daisy, majtas dhe Phoebe Tomlinson, djathtas)

Ajo tha: “Nuk na eshte ofruar asgje. Mendoj se ishte tronditese sepse humbja ime e pare ishte nje gje shume mjekesore. Nena ime kishte kancer, keshtu qe ne ishim brenda dhe jashte spitalit.

“Ne ishim shume rreth profesionisteve mjekesore, keshtu qe te mos na ofrohet ndihma ishte mjaft tronditese, me te vertete, duke pare prapa. Por ne ate kohe, u ndje mjaft normale.’

Pervec Louis dhe Lottie, Johannah ishte gjithashtu nena e binjakeve Daisy dhe Phoebe, 18 vjec dhe Ernest dhe Doris, tete vjec. Ajo ishte gjithashtu gjyshja e djalit te Louis, Freddie, gjashte vjec.

Lottie shtoi: “Une nuk njihja askend tjeter dhe mbaj mend qe madje po perpiqesha te gjeja ndihme per motrat e mia te vogla sepse ato ishin 12 vjec. Keshtu qe ne kishim nevoje per nje lloj terapisti ose keshilltari specialist dhe madje edhe lista e pritjes ishte e tille. gjate.

Tragjike: Ndikuesja, 24, (majtas) ishte vetëm 18 vjeç kur humbi nënën e saj Johannah Deakin (djathtas) nga leuçemia në 2016

Tragjike: Ndikuesja, 24, (majtas) ishte vetem 18 vjec kur humbi nenen e saj Johannah Deakin (djathtas) nga leucemia ne 2016

“Mendoj se kur mamaja ime nderroi jete, une kurre nuk mora ndihme dhe rashe ne kategorine e mbushjes se shisheve dhe me pas, kur motra ime vdiq, kuptova se menyra e perballimit nuk me coi aq larg.

‘Keshtu qe vendosa te flas me dike dhe te jem me i hapur dhe te perballem me ndjenjat e mia pak me shume.

“Kam zbuluar se kam qene ne gjendje ta perballoj pikellimin shume me mire. Dhe kjo eshte arsyeja pse me pelqen te flas per kete, sepse kam kaluar neper te dyja situatat, gje qe mendoj se eshte mjaft e rralle, te kem dy lloje pikellimi ku mund te krahasosh mekanizmat e perballimit.

Kjo eshte arsyeja pse une i inkurajoj njerezit te flasin, sepse ndryshimi ne pikellimin tim eshte kaq, kaq i madh. Dhe per mua, te qenit ne gjendje te flas per kete, te bej pak terapi dhe te perballem me ndjenjat e mia heren e dyte beri nje ndryshim te tille.’

Uau: Ajo tha: 'Nuk na u ofrua asgjë.  Mendoj se ishte tronditëse sepse humbja ime e parë ishte një gjë shumë mjekësore.  Nëna ime kishte kancer, kështu që ne ishim brenda dhe jashtë spitalit'

Uau: Ajo tha: ‘Nuk na u ofrua asgje. Mendoj se ishte tronditese sepse humbja ime e pare ishte nje gje shume mjekesore. Nena ime kishte kancer, keshtu qe ne ishim brenda dhe jashte spitalit’

Ne qershor, Lottie vizitoi Shtepite e Parlamentit te Londres per nisjen e nje studimi te nje bamiresie per vdekjen.

Ajo u takua me ministren e kabinetit hije per Shendetin Mendor Dr Rosena Allin-Khan per te folur per mbeshtetjen e humbjes ne te gjithe Mbreterine e Bashkuar.

Ambasadorja e Sue Ryder vizitoi gjithashtu Pallatin e Westminsterit per ngjarjen e nisjes se bamiresise per te shenuar kerkimin e tyre ‘rreth disponueshmerise dhe ndikimit te mbeshtetjes per humbjen’.

Ajo shpjegoi: “Ne dolem ne Parlament sepse besoj se duhet te kete nje rruge te drejtperdrejte per njerezit qe jane te pikelluar ose kane humbur dike.

Hapja: Ajo shtoi:

Hapja: Ajo shtoi: “Ne ishim shume rreth profesionisteve mjekesore, keshtu qe te mos na ofrohet ndihma ishte mjaft tronditese, me te vertete, duke pare prapa. Por ne ate kohe, u ndje mjaft normale’

“Mendoj se kjo me te vertete mungon per momentin, sepse kur isha ne kete situate, nuk me ofruan asnje ndihme dhe nuk e dija se ku te shkoja nese kisha nevoje.

‘Keshtu qe une mendoj se duhet te kete dicka si nje broshure ose nje rruge direkte per dike kur humbet dike qe ata kane opsionet e qarta se si mund te marrin ndihme dhe mendoj se kjo do te parandalonte shume gjera te keqija qe te ndodhin. sepse nese njerezit mund te marrin ndihmen e tyre menjehere, ata mund te mos perfundojne ne nje vend te erret.’

Themeluesi Tanologist po mbeshtet Sue Ryder’s Fushata e re, The Empty Chair, pasi te dhenat e reja zbuluan se oret e vakteve jane vecanerisht te veshtira per ata qe jane te pikelluar, pasi ato perforcojne ndjenjat e humbjes dhe vetmise.

Lottie tha per perfshirjen e saj:Fushata ne thelb perfaqeson oraret e vakteve qe mund te jene te veshtira per njerezit qe jane te pikelluar, sepse shpesh e ben vertet te qarte se ka nje karrige rezerve qe eshte bosh dhe duhet te kete nje te dashur ne te.

E tmerrshme: Tre vjet pasi nëna e Lottie Johannah vdiq fatkeqësisht, motra e saj Félicité (majtas) vdiq në 2019 nga një mbidozë aksidentale

E tmerrshme: Tre vjet pasi nena e Lottie Johannah vdiq fatkeqesisht, motra e saj Félicité (majtas) vdiq ne 2019 nga nje mbidoze aksidentale

Pra, eshte nje menyre vertet e zgjuar per te terhequr vemendjen te pikellimi dhe per te na bere te gjithe te flasim per te, gje qe eshte kaq e rendesishme sepse mendoj se eshte nje gje kaq tabu dhe shpesh nuk flasim per te dhe fshihemi prej saj.

“Dhe une mendoj se kjo eshte arsyeja pse njerezit perfundojne ne vende te erreta dhe nuk mund t’ia dalin, sepse thjesht nuk flitet per te qe te mund te ndergjegjesohet ne kete menyre… Une mendoj se eshte me te vertete, eshte nje menyre interesante per te beje dhe eshte nder te jesh pjese e saj’.

Ne nje deklarate te leshuar per MailOnline pas vdekjes se Johannah-t thuhej: “Ështe me trishtim te pamase qe familja e Johannah Deakin i tha lamtumire Johannah-s ne oret e para te se merkures, 7 dhjetor 2016.

“Ne fillim te ketij viti Johannah u diagnostikua me nje forme shume agresive te leukemise qe kerkonte trajtim te menjehershem dhe te vazhdueshem. Me respekt kerkojme qe familjes t’i jepet kohe dhe hapesire ​​per t’u pikelluar privatisht’.

Kauza e mirë: Në qershor, Lottie vizitoi Shtëpitë e Parlamentit të Londrës për nisjen e një studimi të një bamirësie për humbjen

Kauza e mire: Ne qershor, Lottie vizitoi Shtepite e Parlamentit te Londres per nisjen e nje studimi te nje bamiresie per humbjen

Tre vjet me vone, Félicité u gjet e shembur dhe pa jete ne apartamentin e saj ne studio ne katin e katert ne Earls Court, ne perendim te Londres.

Mjeku ligjor Dr Shirley Radcliffe tha ne nje hetim me pas: ‘Ishte nje stuhi e persosur, OxyCodone, alpraxolam [Xanax] dhe kokaine. Nuk gjej asnje prove se ky ishte nje veprim i qellimshem per t’i dhene fund jetes se saj.’

Pas vdekjes tragjike te nenes se saj, kur degjoi se ajo ishte kthyer ne droge, mjekja gjyqesore regjistroi nje vendim fatkeqesie.

Sue Ryder nisi fushaten e tyre te fundit si pjese e levizjes se saj me te gjere Grief Kind – e cila synon t’i pajise njerezit me njohurite dhe mjetet per te qene ne gjendje te perballojne pikellimin me ngrohtesi dhe pranim ne vend qe te shmangen nga bisedat e hapura.

Per te shenuar fillimin e fushates, midis te martes 15 dhe te merkures 16 nentor, Sue Ryder instaloi nje tavoline ngrenieje me 13 vende te vendosura per darke pa te ftuar ne Victoria Leeds. E hapur nga ora 8 e mengjesit deri ne 6 pasdite ne te dyja ditet, secila vend perfaqeson dike qe ka vdekur.

Ne vend te menuve ne cdo vend rreth tryezes, kartat tregonin nje fotografi dhe nje citim nga nje anetar i familjes per personin qe vdiq.

Artikuj te vecante visheshin ne tryeze qe perfaqesojne kujtime te dashura, karakteristika ose hobi te personit, duke perfshire gjizen e limonit, nje shall futbolli, nje album Meatloaf dhe nje grup pastrimesh.

Sue Ryder po inkurajon kombin qe te jete Grief Kind duke shtuar nje vend ne tryezen tuaj, keshtu qe askush nuk duhet te kaloje vetem pikellimin. Vizitoni sueryder.org/griefkind.

Per burimet e humbjes, duke perfshire keshilla praktike dhe emocionale per te inkurajuar bisedat rreth pikellimit, vizitoni sueryder.org/copingwithgrief.

Forca për të mirë: Sue Ryder po e inkurajon kombin që të jetë Grief Kind duke shtuar një vend në tryezën tuaj, kështu që askush nuk duhet të kalojë vetëm pikëllimin.  Vizitoni sueryder.org/griefkind

Forca per te mire: Sue Ryder po e inkurajon kombin qe te jete Grief Kind duke shtuar nje vend ne tryezen tuaj, keshtu qe askush nuk duhet te kaloje vetem pikellimin. Vizitoni sueryder.org/griefkind

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button