Lifestyle

Emma Corrin ben thirrje per Oscars edhe BAFTA per te futur kategorite neutrale gjinore

Emma Corrin ben thirrje per Oscars dhe BAFTA pa gjini, gongjet e aktorit dhe aktores ne nje, ndersa ylli i The Crown kembengul se cmimet nuk jane ‘mjaft gjitheperfshirese’

  • Ema fitoi aktoren me te mire ne nje serial drame ne Golden Globes 2021 per interpretimin e saj si Princesha Diana ne The Crown
  • Thespiani, 26 vjec, tha se berja e kategorive te cmimeve neutrale ndaj gjinise do t’i mundesonte te gjitheve te ndiheshin ‘te pranuar dhe te perfaqesuar’
  • Ema eshte identifikuar si jo-binare publikisht qe nga viti 2021 dhe e ka ndare rrugetimin e tyre me identitetin e tyre gjinor publikisht ne mediat sociale

Emma Corrin ka bere thirrje per ceremoni te ndarjes se cmimeve si Oscars dhe BAFTA per te prezantuar kategorite neutrale gjinore.

Ylli i Crown, 26, ka kembengulur ne nje interviste te re se cmimet, ne formatet e tyre aktuale, nuk jane ‘mjaft gjitheperfshirese’ dhe tha se ndryshimi per te cilin ajo shpreson, do t’i mundesonte te gjitheve te ndihen ‘te njohur dhe te perfaqesuar’.

Emma – e cila identifikohet si jo-binare dhe perdor peremrat ata/ata – tha se nevojitet nje perfaqesim me i mire brenda roleve ne industrine e argetimit per te inkurajuar ‘nje urgjence’ rreth trajtimit te temes.

Duke shpresuar për ndryshim: Emma Corrin, 26 vjeç, ka bërë thirrje për ceremoni çmimesh si Oscars dhe BAFTA për të prezantuar kategoritë neutrale gjinore

Duke shpresuar per ndryshim: Emma Corrin, 26 vjec, ka bere thirrje per ceremoni cmimesh si Oscars dhe BAFTA per te prezantuar kategorite neutrale gjinore

Emma ka fituar cmimin Golden Globe per aktoren me te mire per interpretimin e saj si Princesha Diana ne serine e katert te drames hit te Netflix dhe po luan ne dy filma te profilit te larte kete vit, My Policeman dhe Lady Chatterley’s Lover.

Duke folur per Programi i BBC-se sot Ne lidhje me mundesine e kategorive neutrale gjinore ne shfaqjet kryesore te cmimeve, Emma tha: “Shpresoj per nje te ardhme ne te cilen kjo te ndodhe.

Nuk mendoj se kategorite jane mjaft gjitheperfshirese per momentin. Behet fjale qe te gjithe te jene ne gjendje te ndihen te pranuar dhe te perfaqesuar.’

Pse?  Ylli i Crown insistoi që çmimet, në formatet e tyre aktuale, nuk janë 'përfshirëse sa duhet' dhe tha se ndryshimi do t'i mundësonte të gjithëve të ndihen 'të pranuar dhe të përfaqësuar'.

Pse? Ylli i Crown insistoi qe cmimet, ne formatet e tyre aktuale, nuk jane ‘perfshirese sa duhet’ dhe tha se ndryshimi do t’i mundesonte te gjitheve te ndihen ‘te pranuar dhe te perfaqesuar’.

Emma shtoi se duhej me shume perfaqesim brenda roleve ne industrine e argetimit per te inkurajuar ‘me shume urgjence’ rreth trajtimit te temes.

Ylli i Crown pyeti: ‘Kur behet fjale per kategorite, a duhet ta specifikojme nese do te nominoheni per nje rol femeror apo mashkull?

Ju mund te diskutoni cmimet dhe perfaqesimin atje, por ne te vertete biseda duhet te jete per te pasur me shume perfaqesim ne vete materialin, ne permbajtjen qe po shohim per njerezit jobinare, per njerezit queer, per njerezit trans, sepse atehere une mendoni se do te ndryshoje shume.

“Kur shfaqen ato pjese, qe do te thote se me shume njerez dhe me shume aktore po i luajne ato role, atehere mendoj se do te kete me shume urgjence me te cilen do te trajtohen keto pyetje.”

Ndryshimi: Ema - e cila identifikohet si jo-binare - tha se nevojitet një përfaqësim më i mirë brenda roleve në industrinë e argëtimit për të inkurajuar 'një urgjencë' rreth trajtimit të temës

Ndryshimi: Ema – e cila identifikohet si jo-binare – tha se nevojitet nje perfaqesim me i mire brenda roleve ne industrine e argetimit per te inkurajuar ‘nje urgjence’ rreth trajtimit te temes

Emma eshte identifikuar si jo-binare publikisht qe nga viti 2021 dhe e ka ndare rrugetimin e saj me identitetin e saj gjinor publikisht ne mediat sociale.

tha thespiani Programi Sot: ‘Identiteti juaj gjinor ka te beje aq shume me menyren se si ndiheni dhe lidhet me ate se si deshironi te dukeni ose shiheni nga njerezit dhe kjo mund te jete shume nxitese ose mund t’ju beje te pakendshem nese nuk e ndjeni veten shihen sinqerisht ose drejt.

”Mendoj se ishte e nevojshme qe une te jem i hapur dhe i sinqerte per kete, sepse perndryshe do te kisha ndjere se po perceptohesha gabimisht”.

Jo i shqetësuar: Ylli i filmit shtoi se ata nuk shqetësoheshin se të qenit i hapur për identitetin e tyre gjinor do të kufizonte llojin e roleve që u ofroheshin në të ardhmen.

Jo i shqetesuar: Ylli i filmit shtoi se ata nuk shqetesoheshin se te qenit i hapur per identitetin e tyre gjinor do te kufizonte llojin e roleve qe u ofroheshin ne te ardhmen.

Ylli i filmit shtoi se ata nuk shqetesoheshin se te qenit i hapur per identitetin e tyre gjinor do te kufizonte llojin e roleve qe do t’u ofroheshin ne te ardhmen.

Ema shpjegoi: “Une kurre nuk do te sakrifikoja integritetin ose ndershmerine per shkak te punes qe mund te marr ose jo,” thane ata.

“Te qenurit jo-binar nuk eshte nje refuzim i feminilitetit apo feminilitetit tim ne asnje menyre. Ështe nje lloj perqafimi i kesaj.

“Une ende dua te luaj femra, pervoja ime ne kete toke ka qene femerore – dhe tani eshte nje lloj shume e rrjedhshme.”

Ema aktualisht po pergatitet te dale ne skene ne nje pershtatje te romanit Orlando te Virginia Woolf, i cili u botua ne vitin 1928 dhe eksploron identitetin gjinor.

Intervista e plote me Emma Corrin transmetohet ne Programin Sot te Premten, 25 Nentor.

Roli mbretëror: Në vitin 2021, Ema fitoi aktoren më të mirë në një serial dramë në Golden Globes 2021

Roli mbreteror: Ne vitin 2021, Ema fitoi aktoren me te mire ne nje serial drame ne Golden Globes 2021

Reklamim

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button