Lifestyle

EDEN KONFIDENCIAL: Hoteli mbreteror qan keq ne beteje me fqinjet per planet e zhvillimit

Si i vetmi hotel qe ka marre nje urdher mbreteror – te dhene nga Mbreteresha ne 2013 per ‘sherbimet e mikpritjes’ – Goring mund te pretendoje me te drejte se ka nje vend te pakrahasueshem ne dashurite monarkike.

Por kjo, mjerisht, nuk e ka izoluar ate nga nje beteje e ashper me pronaret e godines fqinje, e cila, mund te zbuloj, tani po shkon drejt Gjykates se Larte.

Ështe aty ku The Goring – ku Kate Middleton kaloi naten para dasmes se saj me Princin William – po kerkon nje urdher kunder Belgravia Mansions Estates, nje kompani e themeluar ne vitin 2021, me shume se 110 vjet pas te pares.

I vetedijshem se ka blere nje pjese kryesore te Londres Qendrore, Belgravia Mansions synon te ece perpara me nje zhvillim shume miliona paund, duke perfshire prishjen e nderteses ekzistuese dhe zevendesimin e saj me nje te re qe permban 42 ‘njesi banimi’ , plus nje sere dyqanesh dhe nje bodrum dykatesh me nje ‘objekt Wellness’ dhe parkim makinash.

Si i vetmi hotel që ka marrë një urdhër mbretëror - të dhënë nga Mbretëresha në 2013 për 'shërbimet e mikpritjes' - Goring (në foto) mund të pretendojë se ka një vend të pakrahasueshëm në dashuritë monarkike

Si i vetmi hotel qe ka marre nje urdher mbreteror – te dhene nga Mbreteresha ne 2013 per ‘sherbimet e mikpritjes’ – Goring (ne foto) mund te pretendoje se ka nje vend te pakrahasueshem ne dashurite monarkike

Mbretëresha Elizabeth II duke u larguar nga Hotel Goring pas drekës në Londër në dhjetor 2017

Kate Middleton (në foto) kaloi një natë para dasmës së saj me Princin William

Kate Middleton (djathtas) kaloi naten para dasmes se saj me Princin William. Ne foto majtas: Mbreteresha Elizabeth II duke u larguar nga Hotel Goring pas drekes ne Londer ne dhjetor 2017

Kjo e ka shtyre The Goring te qaje keq. Ne dokumentet ligjore te dorezuara ne Gjykaten e Larte, The Goring citon nje beselidhje te vitit 1921 te hartuar nga Duka i 2-te i Westminsterit kur ai shiti sitin e caktuar tani per zhvillim. Kjo parashikon ‘bleresit nuk do te bejne ose lejojne… asnje veprim apo gje qe… mund te jete nje bezdi, demtim, ankim ose bezdi… per pronaret e prones fqinje’.

Goring citon gjithashtu nje marreveshje te vitit 2013, e cila, pretendon se, ndalon cdo zhvillim, pervec nese ndertohet nje “tunel akustik me kornize celiku” “per te kontrolluar zhurmen e te gjithe heqjes se mbeturinave te dergeses”, me “nje ekran akustik” te ngritur mbi tunel.

Por kjo nuk eshte e gjitha. Goring pretendon gjithashtu se marreveshja parashikon qe ‘nje pengese e pjekur, me gjelberim te perhershem’ duhet te mbroje hotelin nga zhvillimi.

Nese kjo nuk eshte e mjaftueshme qe zhvilluesit te perballen me te, ajo gjithashtu pretendon se marreveshja thote se te gjitha ‘punimet e zhurmshme’ duhet te kufizohen ne maksimumi kater ore ne dite.

Ish-dadoja e princave William dhe Harry-t, Tiggy Pettifer – e cila mori 200,000 £ demshperblim nga BBC pasi Martin Bashir la te kuptohej gabimisht se kishte pasur nje lidhje me Princin e atehershem Charles – ka mbledhur 700 £ duke thurur corape ne ankand per nje nga King’s. bamiresite kryesore, Atlantic Salmon Trust. Ajo eshte nje instruktore e peshkimit me miza.

Çorapet e Sienes jane gati per Krishtlindje

Sienna Miller (majtas), 40 vjeç, me të dashurin e saj, aktorin Oli Green, 25 vjeç, në Claridge's

Sienna Miller (majtas), 40 vjec, me te dashurin e saj, aktorin Oli Green, 25 vjec, ne Claridge’s

Ardhja nuk fillon deri te dielen, megjithate festat e Krishtlindjeve kane filluar ne Londer. Dhe Sienna Miller tashme i ka ekspozuar corapet e saj.

Ylli i Hollivudit veshi corape deri ne kofshe ne Claridge’s ne Mayfair, ku u mbajt nje feste per te festuar zbulimin e pemes se Krishtlindjes te hotelit me pese yje.

Miller, 40 vjec, shoqerohej nga i dashuri i saj, aktori Oli Green, i cili eshte 15 vjet me i ri i saj.

Aktorja, e cila njihet per stilin e saj ‘boho chic’, kishte veshur nje fustan 1,170 paund te frymezuar nga stili gotik i Simone Rocha dhe kepuce me platforme prej kadifeje Jimmy Choo.

Green vjen nga nje familje e njohur ne boten e artit; gjyshi i tij Richard Green zoteron dy galeri ne Mayfair, me nje koleksion me vlere rreth 74 milione funte.

Cara Delevingne merr pjesë në shfaqjen e Rihanna-s Savage X Fenty më 9 nëntor

Cara Delevingne merr pjese ne shfaqjen e Rihanna-s Savage X Fenty me 9 nentor

Ajo dukej sikur i kishte tepruar gjerat ne Festivalin Burning Man te kesaj vere ne Nevada, duke u kthyer ne shtepi ne LA ne gjendje te shqetesuar.

Por kjo nuk e ka zvogeluar talentin e Cara Delevingne per te bere nje qindarke te bukur.

Harvey White Properties, regjisorja e se ciles eshte supermodelja dhe aktorja 30-vjecare, ka raportuar se ka 45.7 milione funte ne asete – nje rritje prej 3.8 milione funte ne vlere ne vitin 2021.

Te ardhurat e saj totale nga te gjitha burimet jane 30,000 £ ne dite – dicka per te cilen Cara duhet te bertase.

Ndoshta ne bunkerin e papershkueshem nga zeri me tavan te pasqyruar dhe shtylle striptiste ne shtepine e LA qe ajo ndan me motren e madhe Poppy?

Shefi yll i Langan, Richard, vdes ne moshen 77-vjecare

Richard Shepherd (lart djathtas) fotografuar me Michael Caine (majtas) dhe Peter Langan (poshtë djathtas) në natën kur organizuan një festë me 10,000 për mbi 70 yje në biznesin e shfaqjes dhe sportit në Langan Brasserie

Richard Shepherd (lart djathtas) fotografuar me Michael Caine (majtas) dhe Peter Langan (poshte djathtas) ne naten kur organizuan nje feste me 10,000 per mbi 70 yje ne biznesin e shfaqjes dhe sportit ne Langan Brasserie

Richard Shepherd, i cili luajti nje rol te madh ne Brasserie te famshme Mayfair Haunt Langan me aktorin Sir Michael Caine dhe sipermarresin Peter Langan, ka vdekur ne moshen 77-vjecare.

Nje nga kuzhinieret e pare britanike qe fitoi nje yll Michelin ne 1974, Shepherd kaloi pjesen me te madhe te kohes se tij ne Langan si truproje de facto per Peter, shperthimet e dehjes se te cilit u bene legjende.

Pasi iu desh t’i shpjegonte Langan-it arsyen pse komedianit Ronnie Corbett iu dergua nje shampanje per t’i kerkuar falje, Shepherd i tha: ‘Peter, ai mund te ishte i vogel, por nuk ishte nevoja t’i thosha atij se ishte nje xhuxh. ‘

Broad u hodh

Ylli i popit Mollie King me fëmijën e saj të parëlindur Annabella

Ylli i popit Mollie King me femijen e saj te parelindur Annabella

HOWZ! Heroi i Anglise se Kriketit, Stuart Broad, eshte bere baba.

E fejuara e tij, ylli i popit Mollie King, ka treguar mbreme se ka sjelle ne jete femijen e tyre te pare.

Ata e kane quajtur vajzen e tyre Annabella.

“Mire se erdhe ne bote Annabella Broad”, thote ish-kengetarja dhe gjysmefinalistja e “The Saturdays”, Mollie, 35, prane kesaj fotografie.

“Nuk kemi qene kurre kaq te dashuruar”.

Fast bowler Broad, 36, i cili i propozoi vajzes se kontabilistit vitin e kaluar, e perjashtoi veten nga turneu i Anglise Test Match ne Pakistan, ne menyre qe te mund te ishte me Mollie per lindjen.

Natyralistja Dame Jane Goodall eshte ngopur me eko-zealotet e Just Stop Oil, duke i akuzuar ata se kane provokuar nje reagim kunder aktivisteve mjedisore. “Une nuk jam dakord me ate qe ata po bejne,” me thote ajo. “Te ndalosh trafikun, te ndalosh njerezit e denje te shkojne ne shtepi ose ne pune, njerezit qe do te kishin qene ne anen tende, nuk ka kuptim.” Dame Jane, 88 vjec, shton: ‘Ata duhet te udheheqin me shembull.’ Nuk do ta mbaj frymen…

Ne ndarjen e cmimeve Parlamentar i Vitit nga The Spectator, kancelari Jeremy Hunt nuk mund t’i rezistonte te bente nje pop ne Boris Johnson.

Kete fundjave, ai do te zhvendoset ne banesen e vjeter te Borisit ne Downing Street, e cila iu nenshtrua nje ndryshimi te diskutueshem prej 112,000 £, i kompletuar me leter-muri te arte Lulu Lytle. Hunt tha:[The wallpaper] ne fakt ishte pikturuar nga Liz Truss. Keshtu, une do t’u them femijeve te mi: ‘Gervishni atje – ka flori ne mure’.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button