Aktuale

Ukraina e Moldavia ne terr raketat ruse shkaterrojne impiantet elektrike ‣

Zona te tera te Ukraines kane mbetur pa energji elektrike si pasoje e sulmeve te radhes te Rusise, qe ka qelluar 70 raketa.

Nga informacionet e fundit rezulton se tre stacione elektrike jane shkeputur nga rrjeti kombetar i vendit.

Konkretisht, pa energji kane mbetur qytetet e Lvivit, Odeses, Kievit dhe Leopolit, ne perendim te Ukraines.

Nderkohe, “blackout-i” masiv eshte shtrire edhe ne Moldavine fqinje prej disa ditesh, kur Moska intensifikoi sulmet ndaj infrastruktures energjetike ukrainase, shkruan euronews.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button