Aktuale

Pyetjet me befasuese ne provimin e shtetesise zvicerane ‣

Shtetesia zvicerane renditet si nje nga me te veshtirat per t’u marre kudo ne bote.

Kushdo qe deshiron te behet zviceran duhet t’i nenshtrohet provimit te shtetesise zvicerane. Nga shetitjet te rreshqitjet e dheut – dhe sigurisht djathi – ketu jane disa nga pyetjet me befasuese qe u behen qytetareve te ardhshem zvicerane kur marrin kuizin.

Pervec te pakten nje pritjeje dhjetevjecare dhe disa kushteve te tjera, duke perfshire nje vleresim te gjendjes suaj financiare, do t’ju duhet gjithashtu te beni nje ‘provim’ te nenshtetesise zvicerane.

Ne shumicen e rasteve, kjo do te perbehet nga nje test me shkrim se bashku me nje interviste me goje me autoritetet kantonale.

“Aq procedura natyralizimi ka bashkia”

Testet kryhen ne nivel komunal dhe ndryshojne nga vendi ne vend, duke bere qe transmetuesi kombetar zviceran SRF te raportoje ne vitin 2017 se Zvicra “ka aq procedura natyralizimi sa ka komuna”, transmeton Albinfo.ch.

Ndersa ky mund te jete nje ekzagjerim i lehte, pyetjet ndryshojne shume.

Nje gje qe duhet mbajtur parasysh ne Zvicer eshte se cdo kanton dhe ne shume raste cdo komune ka nje identitet te forte rajonal.

Me 26 kantone, kater gjuhe zyrtare dhe tradite shekullore, keto tradita dhe vecori kulturore kane pasur mjaft kohe per t’u fermentuar dhe zhvilluar.

Nje pasaporte e kuqe zvicerane nga afer

Disa kantone me te medha si Berna dhe Vaud vendosin shembuj te testeve te shtetesise ne internet, por shume te tjere jo.

Per te vertetuar se jeni integruar me sukses, shume nga pyetjet do te prekin aspektet lokale qe lidhen me jetesen ne kanton ose ne vete komunen.

Ketu jane disa nga shembujt me befasues qe kemi hasur gjate viteve te fundit. Mbani ne mend se provimet e shtetesise zvicerane kane dhjetera pyetje dhe aplikimi juaj nuk do te deshtoje vetem per te marre nje pergjigje te gabuar – por nese humbisni disa, atehere aplikimi juaj mund te refuzohet.

Çfare dini per arinjte dhe ujqerit ne kopshtin zoologjik lokal?

Ne nje nga shembujt me te publikuar te nje pyetjeje te cuditshme te shtetesise, nje italian – i cili kishte jetuar ne Zvicer per 30 vjet dhe drejtonte nje biznes te shquar lokal akulloresh – deshtoi te pakten pjeserisht sepse nuk dinte mjaftueshem. ne lidhje me kopshtin zoologjik lokal.

Ne vecanti, burri – i cili jetonte ne qytetin zviceran te Arth-it – nuk ishte ne dijeni se arinjte dhe ujqerit e kopshtit zoologjik jetonin se bashku ne te njejtin rrethim, gje qe coi ne refuzimin e kerkeses se tij per shtetesi.

Per fat te mire per burrin, gjykata federale zvicerane anuloi vendimin e autoriteteve kantonale – megjithese ata iu referuan edhe njohurive te tij lokale ne vendimin e tyre.

A ka pasur ndonje rreshqitje dheu ne zone ne 250 vitet e fundit?

Kur permbysi mohimin e shtetesise nga italiani me lart, gjykata federale zvicerane iu referua faktit se burri i ishte pergjigjur me sukses nje pyetjeje ne lidhje me nje rreshqitje dheu qe ndodhi ne rajon me shume se dy shekuj me pare.

Ne fakt, gjykata tha se ai dinte shume per rreshqitjen e dheut qe ndodhi ne rajon ne 1806.

Ndersa njohurite specifike te rreshqitjes se dheut nuk ishin ajo qe e ktheu ankesen, gjykata federale tha se tregoi se ai dinte shume per rajonin dhe ishte mjaftueshem i integruar – dhe se aplikimi i tij per shtetesi duhet te lejohej.

Cili eshte kryeqyteti i Zvicres?

OK, keshtu qe kjo mund te duket si pyetjet me standarde ne cdo provim te shtetesise dhe kushdo qe deshiron te pranohet ne nje vend duhet te dije kryeqytetin.

Me perjashtim te ketij rasti, eshte nje pyetje mashtrimi.

Zvicra nuk ka nje kryeqytet, me Bernen – qe zakonisht quhet kryeqyteti i vendit – teknikisht nje “qytet federal”.

Sic kemi raportuar me pare, truket nuk perjashtohen ne provimin e shtetesise zvicerane – prandaj sigurohuni qe te njihni kryeqytetet tuaja nga qytetet tuaja federale, transmeton Albinfo.ch.

A ju pelqen hiking?

A i dini ato pyetje ku nuk ka pergjigje te gabuar? Kur behet fjale per testin e shtetesise zvicerane, sigurisht qe nuk eshte keshtu.

Ne vitin 2017, 25-vjecarja Funda Yilmaz – e cila ka lindur ne Zvicer, ka jetuar gjithe jeten atje, punon ne nje profesion teknik, flet rrjedhshem gjermanishten zvicerane. dhe eshte fejuar me nje zvicerane – mori nje kuiz per shtetesine dhe u pyet nese i pelqen te ece.

Ajo u pergjigj “jo” – dhe se bashku me pergjigjen e pyetjeve te tjera ne nje menyre ne dukje te pakenaqshme, aplikimi i saj u refuzua, duke bere qe kryeredaktori zviceran i TagesAnzeiger ta quante procesin e natyralizimit “te turpshem”.

Pra, nese dikush ju pyet nese ju pelqen hiking, pergjigja eshte e thjeshte: “Jo, nuk me pelqen. Me pelqen. Tani me jep pasaporten time. Kam ecje per te bere.”

Ku ju pelqen te shkoni me pushime?

Mund te tingelloje sikur Turizmi Zviceran ju beri te thoni, “Alpet, sigurisht”, por eshte nje pyetje e vertete qe zyrtaret e integrimit pranojne se e bejne shpesh.

Punonjesja sociale e komunitetit ne kantonin e Urit, Christine Herrscher, tha per SRF se ajo e ben kete pyetje per te pare nese dikush ndihet me te vertete i integruar ne Zvicer, ose nese planifikon te vazhdoje te shkoje ne ‘vendin e tij’.

“Per mua, kandidatet nuk duhet te kendojne Psalmin zviceran, por me teper te shprehin se cilat jane planet e tyre per te ardhmen,” i tha SRF Herrscher, e cila vjen nga Gjermania, por e kaloi vete procesin.

Implikimi eshte se nese keni pushuar jashte vendit ne vendin nga keni ardhur, mund te mos jeni ende gati te jeni zviceran. (Ndoshta pergjigja e duhur eshte t’u thuash atyre se do te shkosh ne shetitje…)

Çfare lloj partneri po kerkoni?

Herrscher tha gjithashtu se lloji i partnerit qe kerkon nje aplikant per shtetesi do te jete i rendesishem ne percaktimin nese ata jane te integruar.

Ndersa zgjedhja e partnerit nuk do te jete faktori percaktues, nese ata mendojne se i vetmi partner potencial qe ka te ngjare te kete vjen nga vendi i tyre i origjines, atehere ata mund te mos jene mjaftueshem te integruar.

Po kerkoni dashuri? Ja se si te dilni me zviceranet

Cilat sporte jane zvicerane?

Nese ju behet kjo pyetje ne provimin e shtetesise, mbani mend se duhet te zgjidhni nje sport zviceran dhe jo nje sport qe eshte i njohur ne Zvicer.

Nje grua kerkoi ne Aargau ne vitin 2017 te permendte nje sport zviceran, iu pergjigj “ski” dhe iu refuzua aplikimi i saj. Edhe pse mohimi i saj mund te mos kete qene vetem per shkak te kesaj pyetjeje, ajo e kishte kaluar testin me shkrim me ngjyra.

Sipas gazetes zvicerane 20 Minutes, komuna refuzoi skijimin dhe do te kishte preferuar ose mundjen zvicerane ose Hornussen, te dyja me origjine nga Zvicra.

Cilat jane fjalet ne himnin kombetar te Zvicres?

Edhe pse shumica e zviceraneve e mesojne himnin ne shkolle, shume do ta kene harruar ate ne kohen kur te behen te rritur. Teksti i himnit kombetar te Zvicres – sigurisht ne gjuhen e kantonit ku jetoni – mund te jete nje pyetje vendimtare ne provimin tuaj te shtetesise.

Edhe pse kjo nuk eshte aq e cuditshme – himnet ne mbare boten mbeshtesin vlerat thelbesore te kombesise dhe per kete arsye duhet te kuptohen nga kushdo qe deshiron te jetoje atje – thjesht kini parasysh se do t’ju duhet te dini cdo fjale.

Ne nje shembull, nje italian i cili kishte jetuar ne Zvicer per 30 vjet – i njejti njeri qe nuk dinte mjaftueshem per kafshet e kopshtit zoologjik (shih me lart) – u shenua per gabimin e nje fjale kur kendonte himnin kombetar.

Ne vend qe te kendonte “Alphorn”, burri tha “Schwyzerhorn”, nje jo e madhe.

Pra, mbani ne mend se te murmuritni neper himnin si nje futbollist zviceran nuk do te ndodhe – dhe mesoni fjalet permendesh.

Nga vjen raclette?

Zviceranet e marrin djathin shume seriozisht – aq sa ne provimin e shtetesise shfaqen pyetje te pakendshme.

Ne vitin 2018, nje shtetasi britanik iu refuzua shtetesia ne kantonin e Schwyz, te pakten pjeserisht per shkak se ai nuk e dinte se nga vinte pjata e djathit zviceran.

(Udhezim: raclette eshte nga Valais, nje kanton malor ne jug te vendit. Thjesht pergjigjja “Zvicra” nuk do te beje).

Rregullat e raclette: Si te beni nje nga pjatat me te famshme te djathit ne Zvicer

“Djali im kaloi me ngjyra, por kisha disa pyetje per politiken e gabuar dhe nje rreth nga vjen raclette. [një pjatë djathi nga kantoni i Valais]”, tha ai per The Local ne ate kohe.

Nder pyetjet politike qe ai nuk iu pergjigj sakte ishte nje per demokracine e drejtperdrejte dhe nje tjeter per sistemin e politikaneve me kohe te pjesshme ne Zvicer. Ai gjithashtu nuk arriti te identifikonte perberesit e capuns, nje pjate nga kantoni i Graubünden e bere me chard, mish te pjekur dhe paste.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button