Sport

Chelsea edhe Man City i bashkohen gares per Haaland

Chelsea dhe Manchester City pritet t’i bashkohen Real Madridit dhe Manchester United ne ndjekjen e sulmuesit te Borussia Dortmund, Erling Haaland.

City deshiron te sjelle nje sulmues te ri per te zevendesuar Sergio Agueron dhe nuk thuhet me se eshte i bindur se Gabriel Jesus eshte njeriu qe do te pasoje argjentinasin.

Megjithate, ata me sa duket besojne se Haaland eshte. Se bashku me Kylian Mbappe dhe Lautaro Martinez, ai eshte nje nga sulmuesit me te kerkuar ne Evrope.

Babai i Haaland flet për interesin e Juventusit dhe se si djali i tij është një tifoz i Ronaldos dhe Ibrahimovic

Mbappe thuhet te jete objektivi numer nje i Real Madridit kete vere, ndersa Martinez po shikohet te Barcelona. Te dy klubet kane qene gjithashtu te lidhur me Haaland, por potenciali me i forte per te bere nje marreveshje duket se vjen nga Anglia dhe Premier League.

City tashme ka nje lidhje me Haaland. Babai i tij, Alf-Inge, luajti per klubin nga Etihad per tre vjet dhe Haaland u fotografua duke veshur fanellen e tyre si femije. Ata jane ne vendin me te mire, por edhe Chelsea thuhet se eshte shume i interesuar per transferim.

Haaland eshte rehat ne Dortmund, por eshte i hapur per te bere nje levizje te madhe ne veren e 2021.

Klubet e mëdha evropiane janë alarmuar, zbulohet çmimi i Haaland

Çmimi i kerkuar mendohet te jete mbi 100 milione euro, por nje klauzole lirimi prej vetem 75 milione euro mendohet te filloje ne veren e vitit 2022.

Sulmuesi norvegjez eshte nje gjuajtes i lindur. Ai ka shenuar 82 gola ne ligen e pare qe nga debutimi i tij ne 2017 dhe kete sezon ka regjistruar 17 gola dhe tre asistime ne vetem 14 ndeshje per klubin gjerman. /Telegrafi/

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button